Tramwaj jak owad? Oto projekty przyszłości
Ekologia, bezpieczeństwo i inspirowany naturą design to trzy czynniki, które zdominowały studencki konkurs na projekt nowoczesnego tramwaju. Duży nacisk został położony również na dostępność taboru pod względem dostosowania go do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Organizatorami konkursu byli Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Politechnika Poznańska oraz spółka Modertrans Poznań.
Zwycięski projekt opracowała Julia Piętka. Konkursowe jury doceniło jej pracę za zastosowanie zrównoważonych rozwiązań ograniczających emisję dwutlenku węgla i hałasu oraz wykorzystanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Tramwaj ma wbudowane czujniki zwalniające oraz zwiększone pole widoczności motorniczego, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Z kolei jego aerodynamiczny kształt ma wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej pojazdu.
Tramwaj ma być dostępny dla każdego użytkownika, bez względu na jego ograniczenia ruchowe. Znajdują się w nim między innymi prowadzące pasy z oświetleniem ledowym dla osób słabo widzących, z kolei meble zostały pozbawione ostrych krawędzi. Wnętrze pojazdu zostało zaprojektowane w jasnych kolorach, a podłoga otrzymała matową i równą powierzchnię, co ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pasażerów.
W pozostałych pracach położono nacisk między innymi na ergonomiczne wnętrza, większe przeszklenia czy łatwy dostęp do ekranów informacyjnych lub gniazdek. Niektóre projekty nawiązywały swoim designem i kolorystyką do motywów roślinnych czy zwierzęcych, jak choćby projekt tramwaju przypominający kształtem owada.
– Kreatywność studentów i ich wrażliwość na kwestie ekologii i bezpieczeństwa znacząco wpłynęły na przygotowane projekty. Widzimy, że jest to kierunek, który już jest brany pod uwagę podczas projektowania taboru, ale najprawdopodobniej nasili się w najbliższych latach. Zakładam, że wiele elementów z przygotowanych prac za kilka lat będzie standardem nowych pojazdów – mówi Piotr Tarnawski, dyrektor Centrum Nowoczesnej Mobilności w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym.
Modertrans Poznań zaprosił autorów najlepszych projektów do współpracy przy tworzeniu nowych tramwajów. Jednym z głównych wyzwań przyszłości jest tworzenie autonomicznych pojazdów, które nie będą wymagały obecności motorniczego.
Projekt Julii Piętki zajął pierwsze miejsce, drugie otrzymały Julia Kopańska i Joanna Krzemińska, a trzecie przypadło ex aequo Julicie Dominiak oraz Gabrieli Brzęckiej i Adrianowi Chruszczewskiemu. Wszystkie miejsca były premiowane nagrodami finansowymi.
Wystawa prac potrwa do 18 lipca 2024 roku na Wydziale Architektury PP.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
16 września 2024
Startupy Urban Mobility poszukiwane!
16 września 2024
Pierwszy krok w stronę autonomicznego tramwaju w Poznaniu
21 czerwca 2024
Wodór przyszłością kolei? IV edycja konferencji „KOLEJ WODOROWA” HYDROGEN4RAIL – FUTURE OF TRANSPORT
21 czerwca 2024